TOP 5 vecí, čo sa udeje tento týždeň 

04.05.2020

Správa o zamestnanosti USA za apríl bude tento týždeň v centre pozornosti a bude obsahovať holé podrobnosti o hĺbke hospodárskeho spádu v snahe obmedziť šírenie pandémie koronavírusu. . Trhy budú tiež sledovať pokrok niektorých štátov USA a mnohých európskych krajín, pretože opatrne podnikajú kroky na opätovné otvorenie svojich ekonomík. Obchodné obavy by sa mohli vrátiť do popredia po tom, ako prezident USA Donald Trump prenikne do rétoriky proti Číne a ceny ropy sa budú sledovať po rekordnom znížení produkcie, ktoré sa začalo v piatok. Medzitým bude mať Bank of England zasadnutie politiky vo štvrtok a zverejní svoje najnovšie ekonomické prognózy a hodnotenie finančnej stability. Tu je to, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli začať svoj týždeň.

Ekonómovia predpovedajú stratu 21 miliónov pracovných miest na mesiac. Prichádza to po poklese o 701 000 v marci, keď sa skončil historický rast zamestnanosti vo výške 113 mesiacov. Očakáva sa, že miera nezamestnanosti sa zvýši na 16%.

Viac ako 30 miliónov Američanov požiadalo o dávky v nezamestnanosti za posledných šesť týždňov, čo je viac ako 18,4% populácie v produktívnom veku. Obmedzenia, ako sú príkazy na pobyt doma a sociálne dištancovanie zamerané na zmiernenie šírenia vírusu, ochromili obchodnú činnosť.

Údaje pravdepodobne zvýšia obrovský tlak na štáty, aby sa znovu otvorili, aj keď počet prípadov koronavírusu v mnohých častiach krajiny stále stúpa.


Prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že zvýšenie ciel na Čínu je "určite možnosťou", pretože zvažuje spôsoby, ako Peking potrestať za údajné zlyhanie.

"Veľa vecí sa deje v súvislosti s Čínou. Nie sme radi, samozrejme, s tým, čo sa stalo. Toto je zlá situácia - na celom svete, v 183 krajín. Je to určite možnosť, "povedal Trump novinárom.

Nie je jasné, či Trump riskuje kolaps svojej obchodnej dohody s Čínou, ale bude si uvedomovať hrozbu, ktorú počet obetí smrti spôsobených koronavírusom a ekonomické škody predstavujú pre jeho šance na opätovné zvolenie v novembri.


Mnoho európskych krajín postupne otvára svoje ekonomiky a talianske továrne a staveniská sa znovu otvárajú od pondelka, po najdlhšom zablokovaní Európy. Nemecké školy, múzeá a kostoly sa po opätovnom otvorení malých obchodov znovu otvoria, zatiaľ čo Británia v najbližších dňoch uvedie svoju stratégiu ukončenia.

Vlády si dávajú pozor na druhú vlnu infekcie, ale vzhľadom na to, že Európska centrálna banka predpovedá, že hospodárstvo eurozóny sa v tomto štvrťroku zníži až o 15%.

Medzitým guvernéri približne v polovici Spojených štátov cez víkend čiastočne otvorili svoje ekonomiky, v čele ktorých smerovali Gruzínsko a Texas.

Podľa údajov agentúry Reuters sa v sobotu počet známych infekcií v USA vyšplhal na viac ako 1,1 milióna, vrátane asi 65 000 úmrtí.

Bank of England zverejní nové ekonomické prognózy

Bank of England neočakáva žiadne zmeny menovej politiky na svojom zasadnutí vo štvrtok, keď v marci dvakrát znížila sadzby na nové minimum 0,1% a zvýšila svoj nákup štátnych dlhopisov rekordnými 200 miliardami libier.

Namiesto toho sa investori sústredia na zverejňovanie svojich nových ekonomických prognóz a priebežnú správu o finančnej stabilite.

BoE oznámi svoje posledné rozhodnutie o menovej politike o 6:00 GMT namiesto obvyklého času zverejnenia o 12:00 GMT, aby sa prispôsobilo spoločnému uverejneniu predbežnej správy o finančnej stabilite, ktorá hodnotí vplyv pandémie koronavírusu na finančný priemysel.Globálna ropná referenčná hodnota, ropa Brent, klesla v roku 2020 takmer o 60% a minulý mesiac dosiahla 21-ročné minimum, keďže nastalo zníženie dopytu a OPEC a ďalší výrobcovia sa podľa vôle vyčerpali pred dosiahnutím novej dohody o dodávkach, ktorá sa začala v piatok.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu, Rusko a ďalších výrobcov, známych ako OPEC +, súhlasila so znížením produkcie o 9,7 milióna barelov denne od 1. mája.
Niektorí analytici napriek tomu pochybujú o tom, či zníženie, ktoré bolo doteraz najväčšie dohodnuté, bude stačiť, pretože je nepravdepodobné, že by sa dopyt rýchlo zotavil.