9 Spôsobov Ako Sa Stať Mentálne Silnejším!


18.04.2019


Získať túto schopnosť ta nielen vyzbrojí poriadnou dávkou sebavedomia ale aj prinesie veľmi vela pozitívnych veci do tvojho života, o ktorých si možno ani nesníval alebo si si nemyslel, že ti pomôžu prekonať alebo vyriešiť iné, či už zdravotne, finančne alebo problémy vo vzťahu.1. Snívaj vo veľkom


Už keď si bol dieťa, ti možno tvoji učitelia alebo rodina pekne nahovárali:

Psst, nesnívaj už toľko Jožko! Realita je iná, nelietaj v oblakoch alebo ťa možno nazývali "Sníček".

Môžeš to hneď teraz aj hodiť za hlavu. Je totiž dokázané, že ľudia ktorí sa aspoň pokúšajú mať nejaké sny sa o ne aj nakoniec v 30% pokúsia, oproti tím ktorí žiadne nemajú a len tak bezhlavo putujú svetom.

Samozrejme mať sen neznamená iba snívať a nič preto nerobiť. Preto ak máš sen, musíš mať nielen pozitívne nastavenú myseľ, ale sa aj oň fyzicky pokúsiť! Ale to sa už pomaly dostávame k druhému bodu.

2. Buď Disciplinovaný

Presne tak, ak nemáš disciplínu, nemáš takmer žiadnu šancu.

Hmm to neni pravda, - neni?

Ak chceš schudnúť, no nemáš seba disciplínu, to znamená nechodíš pravidelne do posilovne alebo behať vonku, a zároveň nepozeráš na svoju životosprávu, znamená, že tvoja sebadisciplína je veľmi slabá, a musíš na nej zamakať.

Ak si povieš: každý týždeň budem 2x behať večer o 20:00, a cez víkend budem meditovať 20 minút, tak to musíš dodržať ako robot, ktorému keď naprogramuješ úlohu tak to opakovane bude robiť nech sa deje čokoľvek.

Oh aha, Janka ta zavolala na koláčik a kávičku o 20:00 ?

Hmm zavoňalo a teda si aj šla? To znamená, že si stúpila o schodík nižšie na stupnici tvojej disciplíny. Není to chyba Janky ale tvoja, bohužial.

3. Prekroč svoje limity

Presne toto hovoria tréneri svojím zverencom, Push Your Limits! alebo Prekroč Svoje Limity! Robíš neustále niečo dookola no nevidíš pokrok?

Zvýš level a prekroč ten kruh, ktorý si opakoval stále dookola. Ak si nebudeš stále zvyšovať svoju latku, tvoj mozog, tvoje svaly, tvoja osobnosť, duch nebudú rásť, nikdy. Nik ti nehovorí aby si si dal z 20kg na závaží 60kg alebo aby si namiesto študovania 1 jazyka začala študovať 3 naraz, nielen že ťa to môže zraniť (fyzicky) ale zároveň aj odradiť, pretože si chcel veľa za málo času.
Daj tomu čas a priestor no zároveň neprestaň rásť!

4. Jedz zdravo

Základom všetkého je zdravá strava a v tomto článku to platí dva krát. Veľa ľudí si totiž to myslí, že so zdravou stravou dosiahneme iba zdravé telo,
to je síce pravda, no som si istý, že si počul aj o tom, že v zdravom tele je zdravý duch.

Nepredstavuj si pod tým Ježiša Krista, (bez urážky) ale práve že tvoj mozog. Amen. Ten totiž riadi všetko od nervového systému až po tie naj záhadnejšie a ešte doteraz vedcami nepreskúmané procesy od molekúl až po DNA.

Čuduješ sa prečo je Martin stále tak výrečný, alebo dosahuje podivne dobré výsledky? a Prečo zas naopak Roman sa nevie sústrediť a má depresie? Áno je v tom aj genetika to je pravda, ale asi iba cca 40%, zvyšok (60%) máš v rukách práve TY!

Staraj sa o tvoj mozog tak, ako sa staráš o frajerku alebo svoje auto, alebo v prípade žien, povedzme nechty.

5. Zbav sa zlých návykov


Toto sa týka asi každej osoby na tejto planéte. Fajčenie, alkohol, drogy, ale aj legálne drogy ako čokoláda, či sociálne siete ti môžu znepríjemniť život ak to nemáš pod kontrolou.

O fajčení, drogách a alkohole sa ani nebudem baviť, tam platí pravidlo sebakontroly a sebadisciplíny. Ak si dáš povedzme pohár bieleho vína raz za týždeň spolu s chutným jedlom, nič s tým nepokazíš, práve že naopak prospeje to tvojmu telu, psychike ale aj duchu.

Ak naopak si jeden/jedna zo Slovákov, ktorí majú v obľube poldeci domácej a nemajú to pod kontrolou, tak nielen že to škodí tvojej pečeni (to je ešte ten lepší prípad) ale hlavne Mozgu a celkovo celému telu od srdca a ciev až po také detaily ako výzor a pach ktorý si ty možno ani nevšimneš, ale druhí áno.

Je toho mnoho o čom by som napísal, ale to si necháme až na iný článok. Dajme tomu aj taká čokoláda ti môže zničiť život. Vtip? Nie, všetky cukrovinky totižto obsahujú cukor, preto ich tak milujeme!

A čo s nami robí cukor?  Máš z neho energiu, no len na chvílku, po tom si extrémne vyčerpaný.

Čo robí cukor?

- Zhoršuje pamäť
- Koncentráciu
- Priberá sa z neho
- Vznikajú z neho kožné choroby a zaplesňuje organizmus
- Príliš veľa cukru spôsobuje depresiu a náladovosť atď atď...

Tieto všetky vlastnosti vlastne porušujú prvé 4 body ktoré som doteraz opísal.

A čo sociálne siete?

K tomu sa asi ani nemusím vyjadrovať, že? Jednoducho sú veľmi návykové, a môžu ti zničiť život, kariéru, a vzťah, lusknutím prsta.

6. Cvič pravidelne


Ako som už uviedol v predchádzajúcom bode: V zdravom tele, zdravý duch. O cvičení sa nedá napísať ani jedno zlé slovo. Nielen že prospieva tvojmu telu, ale hlavne tvojej mysli, teda mozgu. Však o tom je celý náš článok, ako sa stať silnejším v mysli, no a práve cvičenie ti v tom pomôže.

Čo tým získaš?

- Vyššie sebavedomie
- Viac energie psychickej ale aj fyzickej
- Zlepší sa ti nálada
- Ľudia okolo teba ťa začnú podvedome vnímať inak, zmení sa celkovo tvoj      výzor
- Zbavíš sa depresií a úzkosti
- a mnoho ďalších vecí

7. Zvoľ si priority


Toto je veľmi dôležitý bod, ktorého sa musíš držať je to podobné bodu:

Disciplinovanosť, takže sa musíš riadiť tým, čo je pre teba prioritné. Vraví sa, že to čo si zvolíš za prioritu, tým sa pomaly aj staneš, a ver mi, je to pravda.

Máš zoznam vecí, ktoré ti treba spraviť počas dňa? Daj na popredné miesta najprv tie najdôležitejšie a najťažšie úlohy alebo aktivity, pretože to je pre teba číslo jedna, a potom sa zameraj na to čo je pre teba tiež podstatné, ale nieje to niečo alebo niekto kto/čo ťa posunie v pred v tom, čo chceš dosiahnuť.

8. Neodkladaj veci na zajtra!


Tiež sa to aj nazýva slovom, prokrastinácia.

Toto je asi jedna z najobľúbenejších "aktivít" vôbec pre každého z nás, veru aj pre mňa.
Asi najhoršie, čo môžeš spraviť je, že odložíš niečo čo máš spraviť na neskôr.

S veľkou pravdepodobnosťou to asi aj nedokončíš, pretože buď na to zabudneš, alebo to pre teba není až tak dôležité, no pre tvoju kariéru alebo rast, je to veľmi podstatné.

Musíš si sám určiť, čo ti to prinesie a či ti to pomôže, nik to neurobí za teba, každý si musíme určiť čo je pre nás dôležité aby sme dosiahli to alebo hento a išli si za tým, a robili veci ihneď, ak je to treba a neodkladali to na neskôr.

Pretože ak to odložíš na piatok, hmm. potom pôjdeš asi do baru, a cez víkend to ani neotvoríš, pretože ideš na bicykel a potom s frajerkou do wellnessu a potom v pondelok začne práca a ty sa zas vyhovoríš, že máš toho moc a nemáš čas, tak to odložíš na stredu, lebo v tedy si povieš, že máš čas, ale Peťo ťa zavolá, či mu nepomôžeš s niečím, však si jeho kamarát a to je ti väčšou prioritou, tak ideš a zabudneš aj na to, že si mal na niečom pracovať.

Takto to ide dookola a dookola, dni, týždne a mesiace, až napokon sedíš doma na gauči pozeráš TV a pýtaš sa, prečo on vie 3 jazyky a ja nie? a prečo je ona tak bohatá?

Je to preto, lebo si Prokrastinoval/a mesiace alebo roky, takže si vlastne "nemal" časa bol si zaneprázdnený podstatnejšími vecami.

9. Vystúp z komfortnej zóny


Toto je asi jedna z mojich najobľúbenejších formuliek, ktoré pravidelne aplikujem do svojho života a ver či never, fakt to funguje.

Zapamätaj si toto:

Všetko, podotýkam všetko čo je pre teba nekomfortné, je pre teba prospešné a prinesie ti to, po čom túžiš!

- Posilovňa: ráno vstať a ísť behať? Čosi to si radšej pospím, v perinke je útulne
- Zdravá strava: zelenina, čistá voda, alebo ryby? Fuj! ja si dám bravčové, alebo McDonald
- Cestovanie: všade je samé zlo, zabijú ťa alebo lietadlo spadne, radšej ostaň doma Tomáš
- Nová práca: bojím sa, že to nevyjde, nenájdem si nových super kolegov, bojím sa
- Vzdelanie: nechce sa mi denne učiť, je to nuda a únavné
- Založenie nového biznisu: bojím sa, že stratím peniaze, nechcem investovať 300€ do niečoho, čo možno ani nepôjde
- Opýtať sa o radu: hanbím sa, čo ak ma vysmejú alebo to bude trapas?
- Ospravedlňiť sa: je to pre mňa ponižujúce a pod úroveň ísť za ním a povedať prepáč.

Len si predstav, že tieto všetky situácie obrátiš naopak, a uvidíš ich z iného uhla, z toho, čo ti na 100% prinesú.

Vždy, a ešte raz vždy všetko čo je, riskantné, zahanbujúce, nekomfortné je pre teba to správne a musíš to spraviť aby si dosiahol to po čom túžiš.

Jednoducho MUSÍŠ! je jedno čo si o tom myslíš v danej situácii, aby si sa pohol v pred je len na tebe aby si konal, nie ani na vláde ani na tvojich rodičoch, frajerke alebo škole, ale na TEBE, pretože si tu aby si bojoval za seba a žil tak ako TY chceš.

Tvoje pravidlá, tvoj život, tvoj osud!

Dúfam, že sa ti článok páčil, ak áno, nezabudni ho zdielať a možno tak pomôžeš niekomu z okolia otvoriť oči, a začať žiť.


Vytvorte si webové stránky zdarma!