4 dôvody prečo sa ti na burze nedarí

28.01.2021

V tomto príspevku sa zameriam na psychologický aspekt obchodovania a investovania, ktorý väčšina ľudí bohužiaľ prehliada.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia pochopenie vlastnej psychológie obchodníka a investora ako takého je podstatne dôležitejšie ako sa vzdelávať  v obchodných technikách a učiť sa počítať rôzne finančné vzorce.

'Nakúp lacno, predaj draho' je zlatá cesta. 

Aj keď to znie jednoducho, prečo väčšina ľudí prichádza pri obchodovaní alebo investovaní o peniaze?


Väčšina začiatočníkov robí tieto štyri chyby:

1. Priveľké sebavedomie

Vyplýva to z predstavy, že ľudia si o sebe myslia, že sú jedineční. Myslia si, že môžu na burze "prelomiť kód" čo sa týmto štýlom nepodarí 99,9% ľuďom.

Prečo? - pretože 99,9% ľudí chce peniaze ihneď tu a teraz, a nie sú ochotní sa niečo nové naučiť a investovať tak do toho svoj čas a energiu. Táto forma zbožného priania je úplne rovnaká ako zmýšľanie typu pôjdem do kasína a možno sa pošťastí. Môžete mať na chvíľu šťastie a zažiť pár víťazstiev, ale nakoniec vždy zvíťazí kasíno, vždy!


2. Skreslené názory

Aj keď je jednoduchosť kľúčová, prístup začiatočníkov k obchodovaniu a investovaniu je tak zjednodušený, že je ťažké ho vôbec nazvať obchodnou logikou alebo rozumným dôvodom k investovaniu. 

(týmto som nechcel nikoho uraziť)

Na trhu spozorujú niekoľko opakujúcich sa vzorov a je to pre nich ako by objavili ligotavé zlato. Nepotrvá dlho a uvedomia si, že "vzor", ktorý spozorovali nikdy nebol založený na nejakom logickom odôvodnení.


3. Nasledovanie stáda

Tieto isté vzorce správania sa vyskytujú v psychológii hazardných hier.

Začiatočníkov láka myšlienka jediného obchodu alebo investície, ktorá z nich urobí milionára. Neuvedomujú si však, že nič také nepríde hneď a teraz, samozrejme pokiaľ nevyhrajú jackpot.

Obchodovanie a investovanie nie je to isté ako výhra v lotérii. Ide o to, aby ste neustále tvorili zisky, ktoré neskôr vykryjú straty.

Ľudia by mali hľadať aktíva, ktoré majú vysokú likviditu a určitú volatilitu. Myšlienka rýchleho zbohatnutia láka začiatočníkov do veľmi populárnych - "overbought" akcií, ktoré nakoniec nadobudnú drastický pokles.


4. Averzia voči riziku

Averzia voči riziku je psychologická vlastnosť, ktorá je od nepamäti zakomponovaná v DNA človeka.

Výhrávať je pre nás zábava, no ako náhle príde k prehre, nevieme sa cez to preniesť. Máme tendenciu vyhýbať sa riziku, i keď nám to môže neskôr priniesť určitú odmenu.

Veľa začiatočníkov ako takých uzatvára obchody s extrémne malým ziskom v obave, že by nakoniec mohli uzavrieť pozíciu so stratou. Tým pádom obchodujú s tým, že majú neprimeraný pomer rizika a výnosu.

Z dlhodobého hľadiska vedie ich neochota riskovať k výrazným stratám.

V závislosti od toho ako sa trh hýbe, ľudia majú tendenciu prežívať jednu alebo viacero z emócii uvedených nižšie:

  1. Úzkosť
  2. Nadšenie
  3. Sebavedomie
  4. Chamtivosť
  5. Pochybnosť
  6. Znepokojenie
  7. Ľútosť

Na grafe S&P500 (SPX) môžeme pozorovať správanie obchodníka, ktorý sa práve učí a robí klasické chyby:

To znamená: nakupuje keď cíti "priveľké nadšenie" alebo ihneď predáva aby nestratil príležitosť. Počas emočnej fázy "pochybnosti" vyskočí z rozbehnutého vlaku, len aby nestratil.

V dôsledku toho prichádza o peniaze či sa trh bude pohybovať v stúpajúcom trende alebo naopak bude klesať.

Aj keď má trh viditeľne vzostupný trend, prechádza fázami impulzných a korekčných pohybov. Je to niečo ako horská dráha, ale s tým rozdielom, že nevie či pôjde hore alebo dole.

Jednoducho povedané, ak budete vnášať svoje emócie do obchodovania, nebudete schopní rozpoznať celkový trend čo vedie k tomu, že budete kupovať draho a predávať lacno.

Záverečné zhrnutie

Najdôležitejšia vec, ktorú si musíme uvedomiť pred tým, ako začneme obchodovať alebo investovať je tá, že všetci sme emočné bytosti. 

V konečnom dôsledku nie sme odlišní od ostatných ľudí na trhu či už ide o profesionálneho tradera alebo začiatočníka. To je fakt.

Narozdiel od niekoho, kto sa príliš riadi svojimi emóciami, úspešní obchodníci a investori to robia inak. Vyvinuli v sebe akýsi vysoký stupeň sebapozorovania. Pracujú na sebe, čítajú knihy a trénujú obchody naživo v praxi a nielen teoreticky.

Rozumejú svojej vlastnej psychológii i psychológii ostatných účastníkov trhu, čo im umožňuje robiť racionálne rozhodnutia s trpezlivosťou a nie s unáhlenými rozhodnutiami založenými na emóciách.

Prečítajte si, čo je nové


Pred rokom sme sa rozhodli ponúknuť Vám niečo nové, unikátne, niečo čo Vám pomôže no zároveň to bude pre Váš online biznis bezpečné. Rozhodli sme sa pre instagram účty, ktoré môžete začať používať prakticky ihneď.