Ako získať miliónovú investíciu a zarobiť mrte peňazí?

 

Už v prvom roku svojej existencie oslavoval úspech. Keď Oliver Dlhý so svojím projektom Skypicker obsadil rebríček 10 najlepších webov pre cestovanie podľa bloggera denníka The New York Times Setha KUGEL a dostal sa na stránky niekoľkých svetových i tuzemských spravodajských serverov, začali mnohí diskutovať o tom, kam až to tento moderný vyhľadávač leteniek dotiahne. Pred pár dňami zažil obrovský úspech, získal novú investíciu a otvoril si tak dvere k novej, lepšej budúcnosti.
Lotéria o poriadny zväzok peňazí

Projekt pomáha svojim užívateľom kombinovať lety aeroliniek a hľadá tak najvýhodnejšie letecké spojenie. Rieši vlastne problém, ktorý pocítil sám Oliver, nadšený cestovateľ a zakladateľ Skypickeru. Na konci júna sa o svojom vyhľadávači rozhovoril v našom rozhovore, kde okrem iného načrtol svoje plány a ambície: "Do budúcnosti určite počítame s presunom. Ešte tento rok by som polovicu firmy rád presunul do Londýna, kde máme lepší prístup k obchodným záležitostiam a samozrejme aj viac investičných peňazí. "

Do Londýna sa síce zatiaľ nepresunul, ale k investícii sa predsa len dostal. Rádovo desiatky miliónov korún do Skypickeru vložila spoločnosť Tužimský Airline zo skupiny Tužimský Kapital. Oliver sa tak stal jedným z mála Čechov, ktorý svojím online projektom zaujal investorov a získal potrebný kapitál pre ďalší rozvoj a vstup na medzinárodný trh, ktorému sám pripisuje najväčšiu investičnú silu: "Je to trh s veľkosťou viac ako 100 miliárd € ročne. V prípade úspechu bude návratnosť obrovská. Keby som mal nájsť nejaké prirovnanie tejto investície, potom je to pomerne lacný lístok do lotérie o poriadny zväzok peňazí. "

Dva mesiace vyjednávania


Oliver nám síce odmietol povedať, ako s investíciou naložia a aké má so Skypickerom plány, ale zato nás detailne oboznámil s priebehom rokovania s investormi, ktoré býva mnohokrát veľmi komplikované: "U nás to bolo pomerne rýchle. Prebehla iniciačná schôdzka s investormi, kde sme predstavili svoj zámer, ukázali pár Slajdov s číslami a odpovedali na otázky investorov. Načrtli sme predstavu o podmienkach transakcie a dohovorili sa, že zašleme dodatočné podklady. Investorom sa zámer páčil a s podmienkami súhlasili. Následne sme podpísali term sheet, čo je taká už do istej miery záväzná dohoda o podobe budúceho dealu. Term sheet de facto hovorí, že ak investori nenájdu v investovanej firme žiadneho kostlivca v skrini, mali by deal dokončiť. "


Podmienky takéhoto term sheetu nie sú síce právne vymáhateľné, ale sú "morálne záväzné". Oliver sa so svojím tímom rozhodol konať exkluzívne iba s jedným investorom, čo nie je vždy pravidlom. "Bolo to trochu bolestivé - mali sme rozohrané ďalšie 4 investičné partie a ďalší term sheet mi pristál v maile len niekoľko hodín po tom, čo sme podpísali ten prvý," spomína 25-ročný podnikateľ z Jindřichovho Hradca a pomaly sa dostáva k tzv. Due diligence: " to je preskúmanie celej firmy od pivnice až po povalu a hľadanie spomínaných kostlivcov. Následne prišli na rad právnici, ktorí spísali zmluvy, a my sme mohli všetko podpísať. Celé to trvalo asi 2 mesiace. "

Biznis musí dávať zmysel

Keď som sa Olivera opýtal, ako uspieť pri vyjednávaní s investorom, odpovedal mi jednoznačne: "Tvoj biznis musí dávať zmysel. Skypicker vznikol niekedy v lete 2011 a od tej doby sa mu venujem naplno. Mali sme dobre spracovaný biznis plán a získanie investície nás príliš neprekvapilo. Vždy je ale dôležité, aby to, čo robíš, dávalo zmysel tebe aj investorovi a aby si si to pred ním dokázal obhájiť. Potom môžeš uspieť. "


Nový investor získal funkciu finančného riaditeľa a má tak kontrolu nad všetkými finančnými otázkami. Oliver je dnes majiteľom 32% Skypickeru a v rukách držia manažérske kormidlo. Ako spoločne so svojím kolegom a spoločníkom Joge Képesim hovorí: "Nerobíme to pre peniaze, ale pre mrtě peňazí! Na súkromné ​​účely pôjdu peniaze, ktoré zarobíte. Všetko, čo nám investor dal, vložíme do projektu. "

Oliverovi a jeho tímu držíme palce a gratulujeme k veľkému úspechu!