Ako zarobiť peniaze na eBay aukciách

 
Možno ste niekedy premýšľali o tom ako by sa dali zarobiť peniaze obchodovaním. Ale čo predávať? a komu? Možno vás inšpiruje príbeh jedného môjho kamaráta z Ostravy, ktorý si obchodovaním na aukčnom portáli ebay zarába veľmi zaujímavé čiastky rádovo desiatok tisíc korún mesačne. Požiadal som ho či by sa s nami nepodelí o svoje know how, ako zarobiť celkom slušné množstvo peňazí obchodovaním na ebay. Súhlasil a tu je jeho príbeh:
 
Ako zarábam peniaze na eBay aukciách
Dobrý deň, volám sa Pavol a do decembra 2011 som pracoval ako strojný zámočník v malom meste blízko Ostravy. Peňazí moc nebolo, výplata bola často s oneskorením a nakoniec ma aj prepustili. Čo robiť? V malom meste sa práca zháňa veľmi zle. Tak som sa rozhodol jedného dňa postaviť na vlastné nohy a začať podnikať na internete. Úspory som mal len niečo okolo pár tisíc a myslel som si že sa s tým nedá rozbehnúť žiadne podnikanie. Pretože som nemohol zohnať prácu, napadlo ma nakupovať lacné veci na eBay a predávať ich drahšie u nás. Na aukčnom serveri eBay sa dá kúpiť množstvo vecí a veľmi lacno, či už ide o oblečenie, bižutériu, doplnky alebo napríklad elektroniku. Prechádzal som aukcie na eBay a našiel som veľa produktov, ktoré sa predávali oveľa lacnejšie ako v českých a slovenských obchodoch. Keď som však skúmal ako by sa tieto veci dali predať, (uvažoval som o predaji cez aukro alebo pomocou inzertných bazárov) zistil som že tento nápad malo veľa ľudí predomnou a navyše oni predávajú za ceny ktoré sa od tích z eBayu mnoho nelíšia. Tadiaľ evidentne cesta neviedla. Navyše sa mi rozbil môj 7 ročný mobil, ktorý som potreboval pre zháňanie práce. Vydal som sa teda do miestnej záložne zohnať nejaký lacný funkčný telefón. Keď som stál vo vnútri a prezeral som si tú hromadu vystavených starožitností, uvidel som starý a opotrebovaný foťák Zeiss Icon ktorý bol na predaj za 800 Sk. Uvedomil som si, že som videl rovnaký včera na eBayi predávať jedného Američana za oveľa vyššiu cenu. Doma som si tú aukciu vyhľadal a zistil som že foťák sa nakoniec predal za niečo cez 2000 dolárov. Vrátil som sa do záložne a kúpil ten foťák za 800 Sk a skúsil som ho predať v aukcii na eBay. Poriadne som ho nafotil zo všetkých strán a zistil som si na internete všetky údaje o tomto type a urobil som k nemu dôkladný popis. Nemal som žiadne skúsenosti s tým ako na eBay obchodovať, ale napriek tomu sa môj fotoaparát nakoniec predal za 950 dolárov. Z tejto čiastky si eBay strhol asi 100 dolárov ako províziu. Bol som v šoku, zarobil som na eBay 16000 korún prakticky za nič, len za to že som vystavil jedinú aukciu. Začal som obchádzať záložne v Ostrave, a neskvor všelijaké burzy a bazáre a skupovať všelijaké staré predmety o ktorých som sa domnieval že by sa dali so ziskom speňažiť. Nie vždy je zisk tak veľký ako v prípade môjho prvého úspechu, ale aj tak pri pracovnej dobe maximálne hodinu až dve denne zarábam okolo 60-80 tisíc korún mesačne.
 
 
 
Ako teda začať so zarábaním peňazí na eBay?
EBay je internetový aukčný server ktorý má milióny užívateľov po celom svete, a predáva sa tu takmer všetko na čo si len spomeniete. Kupujúci môže v každej aukcii buď prihadzovať (Make Offer), alebo kúpiť tovar ihneď za vopred stanovenú cenu (Buy it now). Z predaného tovaru sa platí eBayu poplatkok okolo 10 percent z ceny s ktorou musíte počítať pri výpočítavaní svojho zisku. Prvým krokom k vašim ziskom je registrácia na aukčnom portály eBay. Na úvodnej stránke kliknite na "register", vľavo hore. Na nasledujúcej stránke vyplňte svoje osobné údaje a stlačte "submit". Ďalej musíte v záložke "my eBay" nastaviť vašu adresu, telefón a platobné informácie. Najlepšie a najbezpečnejšie je používať Paypal, ktorý eBay odporúča tiež. U každého predmetu, ktorý budete na eBayi predávať, by ste nemali zabudnúť na kvalitnú fotodokumentáciu a opis. Čím viac fotografií a inormácií o vašom tovare poskytnete, tým viac potenciálnych kupcov prejaví o vaš tovar záujem. Z predaného tovaru sa platí provízia eBayu, výška týchto poplatkov - provízií závisí od viacerých faktorov, našťastie cena provízie sa dá jednoducho zistiť na kalkulátore eBay poplatkov ktorý môžete nájsť tu: eBay fee calculator. Obchodovanie na eBayi vám zaberie nejaký ten čas než sa vám dostane úplne do krvi, obzvlášť ak zatiaľ nemáte skúsenosti s aukčnými servermi ako je napr Aukro. Ale výsledok za to určite stojí. Získať na slovenské pomery veľmi vysoký príjem a finančnú nezávislosť je snom mnohých ľudí a vďaka obchodovaniu na eBayi si tento sen môže splniť každý.