Ako sa nechať nalákať na binárne opcie "aneb" Neverte všetkému

 

Je to vraj jednoduché: Buď to pôjde hore, alebo dole. Teraz už si len stačí staviť. S binárnymi opciami. Na fascinujúci príbeh Miroslava Kadleca sa asi nechalo nalákať už mnoho ľudí. Ale ani binárne opcie nie sú tak jednoduché, ako to z jeho príbehu vyzerá.

Na internetovej stránke Miroslava Kadleca (MiroslavKadlec.com) ma upozornil jeden z čitateľov Investujeme.cz s otázkou, či je možné, aby to bolo tak jednoduché, ako popisuje. Odpoveď je jednoduchá: Nie je. Napriek fascinujúcemu príbehu a skvelému podaniu sú aj binárne opcie rizikové a laik na nich môže skôr prerobiť ako ľahko a bezpracne zarábať.

Príbeh Miroslava Kadleca je ako z telenovely. Zmaturoval a začal sa živiť ako Kamioňák. Potom objavil na internete binárne opcie a zbohatol. Odsťahoval sa na Nový Zéland, našiel si tam priateľku, cestuje ... skrátka rozprávka. A to všetko v 26 rokoch. O svoje šťastie a úspech sa chce zadarmo (a to zdôrazňuje) so všetkými podeliť. Veď všetci môžeme byť bohatí ....

"Nemusíte sledovať žiadne ekonomické správy, nemusíte chodiť na burzu a nemusíte byť expert," píše na svojom webe. Avšak nič nie je tak jednoduché, ako to vyslúžilý Kamioňák s príjmom cez 300 tis. Sk mesačne podáva. Už jeho prezentácia obsahuje niekoľko "drobných nepresností" a faktických nezmyslov.

Keď sa čitateľ webu prehryzie fotografiami z potápania na Veľkom bariérovom útese a nového Maserati v garáži poschodovej vily, přechroupá planá tvrdenie, ako je všetko jednoduché a zvládne to úplne každý, dočíta sa až k návodu, ako sa vraj dá zarábať na binárnych opciách bez rizika :

     "Chcete si staviť, že kurz USD / EUR bude najbližších 60 sekúnd rast. Kurz rástol posledných 30 minút, takže je 100% jasné, že bude rásť aj ďalšiu minútu. Je vypísaný payout 80% a vsadíte 10 €. Kurz vzrastie a vy získavate 18 € (10 € svoj vklad a 8 € ako výhru, pretože bol payout 80%). Výhra je veľmi slušná, pretože aj keď kurz vzrástol napríklad len o 0.01%, vy vždy vyhrávate 80%! "

     Zdroj: MiroslavKadlec.com

Ake skvostné perpetuum mobile! Ak kurz rástol 30 minút a ak je 100% isté, že porastie ďalšiu minútu, nemá už šancu nikdy klesať. Rástol Ak 30 minút a porastie ak ďalšie jednu, je predsa 100% isté, že porastie aj 32. minútu, potom 33. minútu ... a takto až do skonania sveta. Alebo je potrebné investovať práve 30. minútu?

Očakávania, že keď nejaké podkladové aktívum už dlho rástlo, že porastie aj naďalej, je najčastejším dôvodom strát a horkého sklamanie neskúsených investorov. A je jedno, či očakávajú trvalý rast budúci minútu alebo budúci rok. K zmene trendu môže dôjsť kedykoľvek. Navyše (a to platí predovšetkým u dlhodobého investovania) ak niektoré podkladové aktívum dlho rástlo, je možné, že vyčerpalo svoj rastový potenciál a nastane korekcia.

Náhodné investovania s binárnymi opciami navyše bude takmer určite stratové. Pravdepodobnosť, že sa v krátkom horizonte bude za 10 minút cena pohybovať o niečo nižšie, alebo vyššie sa blíži 50%. Investor tak má 50% šancu "vyhrať" 8 USD a 50% šancu prehrať 10 USD. V priemere z každého obchodu tratí 1 USD.

Za povšimnutie stojí aj rozpory v stratégii. Raz obchoduje polhodinové opcie, inokedy sa odvoláva na desaťminútové a na ďalšom mieste píše o päťminútových obchodoch. Ani špekulanti na forexovom trhu pritom nemení časové rámce svojich obchodov príliš často, naopak sa ukotví v tom, ktorý im najviac vyhovuje a drží sa ho.

Samotný výber smeru obchodu príliš nerieši. Aplikácia jeho obchodníka mu sama povie, aká je pravdepodobnosť ďalšieho rastu alebo ďalšieho poklesu. Zjavne na základe niektorého trendového indikátora, ktorý ale nie je špecifikovaný. Iba opäť zdôrazňuje špekulantský pasca: "Ak graf posledných niekoľko minút rástol [...], je jasné, že bude rásť aj v ďalších pár minútach." Jasné to v žiadnom prípade nie je.

Zjednodušené a lákavé tvrdenia sa v prezentácii oběvuje v mnohých podobách: "Je ťažké odhadnúť dlhodobé trendy a presné čísla. To ale vôbec nevadí! Ak treba akcie Facebooku posledný mesiac vždy rástla a ráno má cenu 100 €, bolo by ťažké odhadnúť, či bude mať večer hodnotu 101 € alebo 102 €. To ale nie je potrebné, stačí jednoducho iba vedieť že porastie. "

Ako ale "len vedieť, že porastie"? Tým sa už nezaoberá a odbíja to na základe "niekoľkých minulých minút" - a odporúčania vyplývajúce z aplikácie jeho obchodníka.

Áno. V tom bude zakopaný pes. Na webe sa čas od času mihnú odkazy na stránky obchodníka s binárnymi opciami. A hľa, všetky s referenčnými údajmi! Miroslav Kadlec, alebo kto sa pod týmto menom skrýva, si možno zarába slušné peniaze, ale s najväčšou pravdepodobnosťou nie svojím obchodovaním s binárnymi opciami. Oveľa skôr obchodovaním ľudí, ktoré ku "svojej" (alebo svoje?) Spoločnosti priviedol.

Ostatne aj na úvodnej stránke jeho obchodníka sú uvedené šťastné príbehy "obchodujúcich" s binárnymi opciami. Škoda len, že "Valérie Bazalová, 33, asistentka logistiky" i "Miroslav Staněk, 34 web dizajnér" sú prezentovaní fotografiami z fotobanky, ktoré využívajú desiatky (stovky?) Ďalších webov.